Slovensko bije na poplach po rozšírení nebezpečnej nákazy, ktorá by vás mohla zabiť kvôli jedeniu týchto známych potravín… Zistite podrobnosti

0

Problém sa začal vlani v septembri a bol spôsobený konzumáciou kontaminovaného hamburgeru, čo viedlo k tomu, že sa množstvo ľudí nakazilo baktériami známymi ako Escherichia coli (E. coli).

V príbuznom kontexte ide o druh baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom čreve, no existujú nebezpečné druhy, ktoré sa na človeka prenášajú kontaminovanou vodou alebo potravinami, najmä nedostatočne tepelne upraveným mletým mäsom.

Dospelí sa často vyliečia, ale deťom a starším ľuďom hrozí, že v dôsledku infekcie dôjde k zlyhaniu obličiek.

Susan Hillestad zo Slovenského ústavu verejného zdravotníctva v súvislosti s tým uviedla: „Je to nebezpečná situácia, ktorá ešte nie je pod kontrolou a ide o najväčšie ohnisko tejto infekcie, aké sme na Slovensku mali.“

Úrad verejného zdravotníctva SR zdôraznil dôležitosť bezpečnej manipulácie s potravinami a odporučil dobre tepelne spracovať čerstvé a mrazené mäso.

Obchody na Slovensku po zistení podozrenia na nákazu stiahli hamburgery a mleté ​​mäso a odvtedy sa nákaza zvyšuje.

Slovenský zdravotný ústav včera informoval, že sa nakazilo celkovo 24 ľudí, z toho 15 detí do 13 rokov, pričom 9 z nich je vo vážnom stave, informoval denník Aftonbladet. Úradný vestník. Slovenské noviny.

Deti sa v súčasnosti liečia v nemocnici na takzvaný hemolytický syndróm (HUS), závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť krvácanie a zlyhanie obličiek.

Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke uvádza, že syndróm si často vyžaduje liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti a dialýzu.

Choroby krvi a obličiek zvyčajne začínajú ako črevná infekcia, ale po niekoľkých dňoch vedú k zápalu obličiek.

Viaceré slovenské úrady pracujú na kontrole nákazy v dôsledku obáv z nárastu počtu nenahlásených prípadov.

V skutočnosti bol zdroj baktérií nájdený v hamburgeroch, ale úrady stiahli z obchodov aj iné mleté ​​mäsové výrobky, ktoré používajú rovnaké ingrediencie.

Úrady zdôraznili, že je veľmi dôležité, aby sa ľudia riadili radami o bezpečnom zaobchádzaní s potravinami.

Hillestad povedal: “Tieto baktérie zomierajú pri vysokých teplotách, ale zostávajú živé v chladničke.” „Preto by sa mali variť čerstvé aj mrazené produkty a po manipulácii s čerstvými a mrazenými produktmi je dôležité pamätať na to, že si treba umyť ruky a kuchynské náčinie.“

Symptómy infekcie E. coli často začínajú kŕčmi brucha a hnačkou a niektorí ľudia pociťujú nevoľnosť, vracanie a horúčku. Po dvoch až troch dňoch môže byť hnačka krvavá a zvyčajne zmizne asi po týždni.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR môže SHU postihnúť infikovaných ľudí všetkých vekových kategórií, najmä deti do päť rokov.

Podľa slovenského zákona o infekčných chorobách predstavujú infekcie riziko pre verejné zdravie a musia byť aktívne monitorované.

Ohnisko nákazy na Slovensku

Na druhej strane, verejné zdravotníctvo na Slovensku bolo svedkom dvoch veľkých ohnísk infekcie v rokoch 2000 a 2005, prvýkrát bol zdrojom nákazy druh šalátu kontaminovaný baktériami.

Druhýkrát sa nepodarilo určiť zdroj nákazy, keďže nakazených bolo asi 116 ľudí, z toho 14 vykazovalo vážne príznaky.

Leave A Reply

Your email address will not be published.